Nocleg w Lądku-Zdroju

Pokoje gościnne Kasia i Darek

Jaskinia przy rzece w Lądku-Zdroju

Z roku, na rok, przyciąga rzesze turystów. Jaskinia przy rzece w Lądku-Zdroju, bo o niej mowa, to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w Sudetach Wschodnich. Niestety powyższe zdanie to żart, gdyż opisywana jaskinia to bardzo mała i trudna do odnalezienia szczelina w skale.

Pierwsze znane nam wydarzenia związane z tym miejscem, miały miejsce zaraz po II wojnie światowej. Jaskinia wykorzystywana przez okolicznych domowników jako punkt czerpania wody. Pierwsza jej penetracja i poznanie terenu nastąpiło w 1994 r. za sprawą Tadeusza Natanka, Piotra Potoka i Jana Trumpusa.

Jaskinia znajduje się na wysokości 430 m.n.p.m. Ulokowana jest 4 metry od rzeki i 2 metry nad dnem doliny. Już na samym początku, oczom zwiedzających ukazuje się piękny korytarz z litej skały marmurowej noszącej urokliwe liczne ślady wymycia. Początek szlaku jest dosyć łatwy, korytarz mierzy 2 metry szerokości i 2,5 wysokości, jednak dosyć szybko wysokość spada do zaledwie 0,5 metra. Trasa dostępna dla zwiedzających jest dynamiczna. Turystę czekają przewyższenia i obniżenia oraz boczne odnogi, które prowadzą do urokliwych urwisk. W jaskini można obserwować osady alochtoniczne, gruz marmurowy. Korytarz prowadzi przez niewielki potok, którego lustro wody jest zmienne w zależności od pogody.