Nocleg w Lądku-Zdroju

Pokoje gościnne Kasia i Darek

Ruiny zamku Karpień

Niesamowite świadectwo historii w Górach Złotych

Położony na szczycie Karpiaka (782 m n.p.m.) w Górach Złotych, w gminie Lądek-Zdrój, zamek Karpień to jedna z najbardziej niedocenionych atrakcji turystycznych tej okolicy. Zaciekawienie budzą nie tylko ruiny wzniesionej w średniowieczu budowli, ale i legendy dotyczące jej powstania.

Jak powstał zamek w Karpnie?

Kiedy i w jakich okolicznościach postawiono zamek Karpień? Na ten temat krążą różne opowieści. Niektóre głoszą, że pierwszy gród został założony przez Chorwatów, inne – że powstał dzięki Czechom. Wiele legend dotyczy także polskich władców. Podobno Karpno gościło w 1303 roku Bolesława Chrobrego, kiedy ten wyruszał na podbój czeskiej ziemi. Gościem na zamku miał być też Bolesław Śmiały. Jaka jest prawda? Tego do dziś nie wiadomo. Pewne jest natomiast, że pierwszym znanym nam właścicielem grodu był Thamo Glubos Starszy, lennik króla Jana Luksemburskiego.

Jak gród Karpień wygląda dziś?

Niestety, wspaniała niegdyś budowla nie zachowała się do dziś w całości. Nadal mamy jednak szansę podziwiać ruiny zamku Karpień – świadectwo niegdysiejszej potęgi i piękna. Przyglądając się pozostałością, zauważymy bez trudu podział na podgrodzie, mur obronny i gród wewnętrzny (z dziedzińcem i wieżą) – wizyta na szczycie Karpiaka ma więc ogromne walory edukacyjne.
Co więcej, w pobliżu zamku odnajdziemy zabytkową tablicę z 1883 roku – przedstawiono na niej plan zamku, żeby ułatwić turystom zwiedzanie. Obok zachowała się przedwojenna, kamienna ława, na której możemy usiąść i wpatrywać się w piękne krajobrazy i podumać nad historią – jakże obecną w tym miejscu.