Nocleg w Lądku-Zdroju

Pokoje gościnne Kasia i Darek

Zamek Książ w Wałbrzychu

Zamek Książ w Wałbrzychu powstał w XIII wieku i jest jednym z trzech największych zamków w Polsce. Jego tajemnice i piękne otoczenie nieustannie przyciąga wielu turystów z wielu zakątków świata. To nie tylko obiekt z pięknymi komnatami i salami balowymi, ale także dwanaście wspaniałych zamkowych tarasów, które zajmują ponad 2 hektarów.

Początki zamku sięgają 1288 roku, jego założycielem był Bolko I. Na ten czas spełniał przede wszystkim cele warowne i należał do jednego z najpotężniejszych rodów – Hochbergów. To miejsce rodzinnych tragedii, dramatów, ale i krwawych zbrodni. Jedna z ciekawszych historii wiąże się z postacią Księżnej Daisy, która zamieszkiwała w Zamku, która poślubiła Jana Henryka Hochberga, jednakże bez większego entuzjazmu.

W okresie II Wojny Światowej Zamek Książ w Wałbrzychu padł ofiarą władz III Rzeszy. W tym czasie obiekt miał się stać rezydencją Hitlera, który jednak nigdy nie zamieszkał w zamku. Niemcy zdołali jednak znacznie zdewastować posiadłość, przebudowując ją znacznie. Plac zamkowy został ogrodzony, a na jego terenie pojawiło się 1000 robotników oraz 800 Żydów z lokalnego obozu koncentracyjnego.
W tym czasie księżna Daisy zmuszona została do zamieszkania w parkowej willi. Zmarła rok później w wieku 70 lat.

Zamek Książ nadal budzi wiele emocji wśród odwiedzających.
Stał się także miejscem wypoczynku ze wspaniałą bazą hotelową i restauracyjną oraz licznymi ścieżkami spacerowymi wśród zamkowych ogrodów.