Nocleg w Lądku-Zdroju

Pokoje gościnne Kasia i Darek

Zamek Leśna Skała

Miłośnicy gór wiedzą, że Sudety to niezwykle urokliwy, kryjący wiele tajemniczych miejsc łańcuch górski. Malownicze pasma rozdzielone kotlinami to gratka dla poszukiwaczy ciekawych przyrodniczo zaułków, perełek architektonicznych, słowem – wrażeń turystycznych z górnej półki. Do takich miejsc, wartych odwiedzenia należy zamek na Szczytniku – najniższym wzniesieniu Gór Stołowych (589 m n.p.m.) . Znajduje się tu taras widokowy, z którego rozciąga się piękna panorama na Obniżenie Dusznickie, w którym położona jest Szczytna, część Wzgórz Lewińskich, w tym okolice Przełęczy Polskie Wrota oraz wzniesienia w Górach Bystrzyckich.

Zamek Leśna Skała – ciekawe miejsce na mapie turystycznej Kotliny Kłodzkiej

Neogotycka budowla stworzona na wzór średniowiecznego zamku to perła regionu. Otacza ją sucha fosa i mur obronny, na którym niegdyś ponoć umieszczone były armaty. Co ciekawe, zanim w roku 1827 Karol Leopold von Hochberg zaczął budowę zamku, musiał zburzyć fort pruski, który znajdował się tu od 1790 roku. Historia zamku na Szczytniku jest pełna takich ciekawostek, a walory przyrodnicze i urok miejsca przyciągają turystów o każdej porze roku. Choć dostępna do zwiedzania jest cześć zewnętrzna (zachodnie skrzydło), warto poświęcić trochę czasu na spacer wzdłuż murów i podziwianie rozległej panoramy gór.

Dziś na wzgórzu rezydują Misjonarze Św. Rodziny, którym udostępniono niewielką część zamku z kaplicą otwartą także dla zwiedzających. Jeśli ktoś chce zatrzymać się tu na noc, może to zrobić w prowadzonym przez duchownych Gościńcu, a w wolnej chwili zwiedzić niewielkie prowadzone przez nich muzeum misyjne.

Zamek na Szczytniku popularnie zwany Leśną Skałą to niewątpliwie ciekawy punkt na mapie turystycznej Sudetów, a rodziców z małymi dziećmi na pewno ucieszy fakt, że można tu dojechać samochodem.