Nocleg w Lądku-Zdroju

Pokoje gościnne Kasia i Darek

Źródło Dąbrówka

Lądek-Zdrój – malownicza miejscowość położona w województwie dolnośląskim w Sudetach Wschodnich, leżąca przy granicy z Czechami. Miasto to stanowi jedno z najciekawszych miejsc turystycznych oraz uzdrowiskowych.

Na szczególną uwagę zasługuje most św. Jana, wieża widokowa na Górze Borówkowej oraz Jaskinia Radochowska. Spacer wśród lądeckich skał na długo zapada w pamięć, a piesze szlaki wiodące przez górski krajobraz wpisują się na długo w pamięć. Główną atrakcją tego miejsca są jednak lecznicze wody, których właściwości przyciągają wielu turystów.

Źródło Dąbrówka

Jednym z najstarszych źródeł, które zostało odkryte już w roku 1679 jest „Dąbrówka”. Ulokowane jest w pobliżu kaplicy zdrojowej. Obiekt, który możemy dzisiaj podziwiać przybrał swoją formę w roku 1828 – właśnie wtedy wykuto w skale studnię, a następnie część dzieła pokryto płytami piaskowca oraz marmuru. Temperatura wody wydobywającej się z Dąbrówki osiąga wartość 19,7 stopni Celsjusza, a wydajność źródła wynosi 16,5 litrów/min. Charakterystyka wody, która jest tam wydobywana przedstawia się następująco: woda 0,02% słabozmineralizowana hipotermalna, fluorkowa, siarczkowa, a także radoczynna. Zasoby „Dąbrówki” kierowane są do pijalni oraz basenu.

Historia nazwy „Dąbrówka”

Pierwotna nazwa, czyli „Źródło Marianna” zostało nadane w 1838 roku podczas uroczystości, w której udział brała Marianna Orańska. Nazwa „Dąbrówka” pojawiła się dopiero po drugiej wojnie światowej, obecnie głównie w celach komercyjnych powraca się do „Marianny”.