Nocleg w Lądku-Zdroju

Pokoje gościnne Kasia i Darek

Źródło Marii Curie-Skłodowskiej

„Szlachetne zdrowie…” powiedział już w XVI w. J. Kochanowski i miał wiele racji. Od początków ludzkości myślano o tym, jak dbać o zdrowie, by służyło jak najdłużej. Dawniej jeżdżono „do wód”, a i dziś słynne uzdrowiska przyciągają tłumy kuracjuszy. W Polsce najstarsze uzdrowiska znajdują się na ziemi kłodzkiej, która słynie ze swoich cudownych źródeł już od XIII wieku. Co roku do Duszników, Polanicy czy Lądka – Zdroju przybywają ludzie, którzy chcą zadbać o zdrowie i urodę.

NAJSTARSZE UZDROWISKO

Za najstarsze uzdrowisko na ziemiach polskich uważa się Lądek-Zdrój położony około 25 kilometrów na południowy wschód od Kłodzka. Źródła historyczne podają, że już w XIII wieku istniały tu urządzenia kąpielowe, zniszczone przez powracających spod Legnicy Mongołów, i korzystano z dobrodziejstw leczniczych wód. Natomiast najstarszy zakład przyrodoleczniczy powstał już w XV wieku.
Malowniczo położone miasteczko o łagodnym klimacie, przyciąga pensjonariuszy cierpiących na choroby narządów ruchu, reumatyczne,
układu pokarmowego i wiele innych.

LECZNICZE WODY

Na południowo – wschodniej stronie zakładu leczniczego ” Wojciech” znajduje się słynące z wody o właściwościach leczniczych
źródło Marii Curie-Skłodowskiej, dawniej znane jako źródło Fryderyka. Położone na wysokości 449,4 m n.p.m. słynie jest z nisko zmineralizowanej wody pomocnej w leczeniu różnych dolegliwości, m.in. gastrycznych, skórnych i związanych z układem pokarmowym. Ze źródła wypływa około 50 litrów wody na minutę, a jej temperatura wynosi 29,6 stopnia Celsjusza.