Nocleg w Lądku-Zdroju

Pokoje gościnne Kasia i Darek

Źródło Stare

Lądek-Zdrój jest jednym z najmniej docenianych polskich Uzdrowisk. Rzadko kiedy zdajemy sobie sprawę z tego, że to właśnie w tej miejscowości mamy możliwość spróbowania aż siedmiu różnorodnych wód wypływających między innymi ze źródła „Św. Jerzy”, „Wojciech” czy najpopularniejszego źródła „Starego”. Co warto wiedzieć właśnie o tym ostatnim źródle?

Rozpoczynając wycieczkę w Lądku-Zdroju warto pamiętać o tym, że nazwa „źródło Stare” nie jest przypadkowa – jest to najstarsze źródło w miejscowości, które już w 1498 r. (jak podają dostępne źródła historyczne) stało się podstawą ówczesnego kąpieliska poprzez jego rozbudowanie i budowanie drewnianą konstrukcją sprzyjająca korzystaniu z uroków tej wody.

Właściwości wody ze źródła „Starego”

To niepozorne dzisiaj ujęcie wody wypływające przy placu M.Skłodowskiej-Curie ma swoją wydajność zaledwie na poziomie 17 litrów na minutę. Pomimo tego, ze jest to woda słabozmineralizowana, której stopień mineralizacji określa się jako 0,02%, to jest to jednak woda hipotermalna, siarczkowa, radoczynna oraz fluorkowa.

Temperatura wody wynosi 17,5 stopnia Celsjusza co sprawia, że jest to niezwykle często wykorzystywane miejsce przez mieszkańców i turystów do schłodzenia się w gorące lata – przez bezpośredni kontakt z wodą, jak i w postaci po prostu przebywania w jej otoczeniu!

Podsumowując, będąc w Lądku-Zdroju nie sposób pominąć na trasie wycieczki źródła „Starego” i nie spróbować tutejszej wody. Opinie na temat jej smaku są co prawda różne, to jednak warto wyrobić sobie na ten temat samemu zdanie!