Nocleg w Lądku-Zdroju

Pokoje gościnne Kasia i Darek

Źródło Zdzisław

Lądek-Zdrój to uzdrowiskowa miejscowość położona w Kotlinie Kłodzkiej, przy granicy z Czechami. To niewielkie miasto cieszy się ogromną popularnością ze względu na uzdrowiskowe źródła, które przyciągają każdego roku rzesze turystów. Sanatoria wypełnione są po brzegi, a lecznicze wody stanowią główną atrakcję oraz podstawę zabiegów wykonywanych w lecznicach.

Charakterystyka źródła Zdzisław

Źródło Zdzisław zostało odkryte w latach 1972-1973 na podstawie długoletnich badań geologiczno-poszukiwawczych. Wykonany odwiert już na głębokości 150 m charakteryzował się wodą o temperaturze 20 stopni. Prace były kontynuowane i w efekcie końcowym uzyskano otwór głębokości 700 m, a temperatura wody sięga 44 stopniom Celsjusza. Źródło cieszy się dużą wydajnością – 265 litrów/min. Niestety eksploatacja źródła „Zdzisław” spowodowała zmniejszenie wydajności pozostałych źródeł znajdujących się w okolicy Lądka-Zdroju. Charakterystyka wody „Zdzisław” przedstawia się następująco: jest to 0,02% woda słabozmineralizowana hipotermalna, fluorkowa, siarczkowa oraz radoczynna.

Skąd nazwa „Zdzisław”?

Nazwa została nadana w roku 1986 przez Zarządzeniem Dyrektora Uzdrowiska, a imię Zdzisław wybrano na cześć profesora Zdzisława Karsta, którego działalność doprowadziła do uchwalenia ustawy dotyczącej rozwoju uzdrowisk w dawnym województwie wrocławskim. W ramach swojej pracy szczególną uwagę skupił na uzdrowiskach znajdujących się w okolicach Lądka-Zdroju, tym samym zapisując się pozytywnie w historii miasta.