Nocleg w Lądku-Zdroju

Pokoje gościnne Kasia i Darek

Twierdza Srebrnogórska

Twierdza Srebrnogórska w Srebrnej Górze w woj. dolnośląskim w pobliżu Ząbkowic Śląskich. Twierdza Srebrnogórska to dzieło pruskiego inżyniera Ludwika Wilhelma Regelera, które budowę o ostateczny kształt zawdzięcza Fryderykowi Wielkiemu. Do dziś stanowi niezwykłą atrakcję turystyczną przyciągającą miłośników fortyfikacji.

Do zwiedzania udostępniony jest Donżon na Warownej Górze-największy w Europie. Mury zewnętrzne tego obiektu mają 30 metrów, Donżon posiada trzy poziomy ze 151 kazamatami, gdzie znajdowały się magazyny, więzienie, kaplica, zbrojownia, pomieszczenia sztabowe. Obiekt był w pełni samowystarczalny. Na parterze w 100 kazamatach zorganizowano pomieszczenia dla ponad 400 żołnierzy i 60 oficerów.

W szczytowym okresie Twierdzę Srebrnogórską wznosiło 4 tys. robotników, a pieniądze w dużym stopniu pochodziły z datków zebranych od mieszkańców. Cała budowa pochłonęła 1 688 000 talarów. Budowa trwała 12 lat (1765 – 1777) i była nie lada przedsięwzięciem, biorąc pod uwagę, że niektóre obiekty zostały wykute w litej skale, jak studnia w Forcie Ostróg, która wynosi 84 metry, czyli ponad 20 pięter!
Jak na ironię Twierdza Srebrnogórska tylko raz pełniła funkcję obronną w 1807 roku, kiedy wojska Napoleona przystąpiły do oblężenia obiektu. Od tego momentu przestała mieć znaczenie militarne.
W 1879 roku opuszczone budowle wykorzystywane były jako tarcze strzelnicze przy testowaniu nowych pocisków burzących.
W czasie II wojny światowej w grudniu 1939 roku na terenie Fortu Ostróg znajdował się obóz karny dla polskich oficerów.
Dziś podziwiać możemy dziedziniec Donżonu i część koszarową oraz niektóre kazamaty.